altaltalt

Перший триместр вагітності

Перший триместр вагітності - прекрасний час, однак будьте готові до того, що саме на цьому етапі жінку чекає велика частина тих труднощів і проблем, з якими їй судилося зіткнутися протягом всієї вагітності.

 

 

 

Ранній період вагітності у всіх жінок протікає по-різному. Природно, у вас не буде регулярних менструацій, але протягом першого триместру можуть тривати необільні кров'янисті виділення. Саме вони нерідко настільки затемнюють картину, що деякі жінки три місяці, або близько того, не здогадуються про вагітність. Приблизно через сім днів після запліднення може початися так зване кровотеча імплантації. Це фізіологічні вагінальні виділення, пов'язані з формуванням нових кровоносних судин. Втім, зустрічаються вони досить рідко.

Ви можете також виявити, що стали частіше мочитися. По-перше, збільшується матка, яка розпочинає тиснути на сечовий міхур. По-друге, у зв'язку з усіма пережитими вами гормональними змінами, такими як різке підвищення рівня вмісту прогестерону в крові, ви будете споживати і виділяти більше рідини.

Більшість жінок відзначають зміну форми грудей і поява в них нових відчуттів: груди набухають, в них може відчуватися поколювання, пульсація або біль. Це пов'язано з розвитком молочних залоз. Приплив крові до грудей збільшується, ясніше позначаються вени. Набухають і піднімаються соски, ареола (область навколо сосків) темніє і розширюється. У деяких жінок підвищена чутливість і хворобливість сосків з'являється вже на початку вагітності.

Ще один типовий для цього періоду симптом - швидка стомлюваність. Вона з'являється після дати першої не менструації і проходить, як правило, на чотирнадцятому-двадцятому тижні вагітності. Від цього нездужання є дуже простий засіб: спіть більше! Якщо ви вдома, здрімніть після обіду. Якщо ви працюєте, вигадати час для сну після роботи. Постарайтеся забезпечити собі допомогу у веденні домашнього господарства. Протягом першого триместру оптимальна тривалість нічного сну - приблизно десять годин.

Інший наслідок збільшеного рівня прогестерону - часто виникають переднепритомний стан і запори. Слабкість пов'язана з тим, що під дією прогестерону розтягуються гладкі м'язи кровоносних судин, що викликає застій крові в ногах. Додатково до цього, збільшується приплив крові до матки. Це може викликати зниження кров'яного тиску і привести до непритомності. Спровокувати їх можуть довгі періоди перебування в стоячому або сидячому положенні. Для профілактики рекомендується прилягти або виконати вправи, спрямовані на посилення циркуляції крові.

Запори обумовлені тим, що прогестерон розслабляє гладкі м'язи тонкого і товстого кишечника, сповільнюючи травний процес. Для їх профілактики включіть в свій раціон більше рідини (приблизно 6-8 склянок на день) і клітковини і виключіть жирну їжу і м'ясо з кров'ю. Сливовий сік здатний творити чудеса. Допомагає також прогулянка і легкі фізичні вправи. Якщо ви сидите в туалеті, і нічого не виходить - вставайте! Будете довго сидіти, напружуватися, тужитися - не дай Бог, наживете геморой. Візьміть за звичку не поспішати з випорожненням кишечника, ледве відчувши позиви: вирушайте в туалет лише тоді, коли стримуватися вже більше немає сил. (Втім, дуже багато вагітних жінок все одно набувають геморой - в результаті гормональних змін і внаслідок збільшення матки, яка тисне на тазові вени.) Можна попросити лікаря виписати якісь кошти від запорів - не виключено, що вони допоможуть. Деякі лікарі радять після кожного прийому їжі хвилин десять проводити в туалеті. Прийом їжі стимулює роботу шлунка, який, у свою чергу, передає естафету кишечнику, і ваш організм привчається щодня спорожняти кишечник в певний час. Це називається гастро-колічним рефлексом. І нарешті, ви можете розробити спеціальну дієту, включивши в неї більше фруктів, клітковини, рідини і менше молока, кальцію і простих цукрів.

Які ще неприємності можуть трапитися з вами в ранній період вагітності? Грибкові інфекції, а також біль у крижовій області - якщо збільшується матка - збільшується тиск на сідничний нерв.

Нудота вранці

На початку вагітності жінок нерідко дошкуляє почуття нудоти і блювання. У першому триместрі від ранкової нудоти страждають 60-80% вагітних. Слід знати: ранкова нудота, що починається, як їй і належить, вранці, у перші тижні вагітності найчастіше триває 24 години на добу. Можна спробувати перебити її, поївши крекерів або випивши соку. У більш важких випадках нудота і блювота починаються через шість-вісім тижнів після останньої менструації і продовжуються з наростаючою інтенсивністю приблизно до кінця чотирнадцятого тижня, а потім або зникають, або пом'якшуються. Однак ці явища часом переходять і в другий триместр.

Серед симптомів, що супроводжують ранкову нудоту, можна виділити відразу до певних видів їжі і запахів, які раніше не завдавали вам занепокоєння, таким як дим сигарети, кава, м'ясо, а часом і салат! Один лише вигляд такої їжі здатний викликати напад нудоти. Деякі жінки відмовляються від усього, крім якогось одного виду їжі, наприклад грейпфрутів, йогурту або крекерів.

Нудота викликається зміною гормонального фону, який якимось чином впливає на слизову оболонку шлунку і на рівень кислотності. При порожньому шлунку відчуття нудоти посилюється. Щоб перебити його, потрібно дати шлунку попрацювати, тобто переварити що-небудь. Буває, що нудота обумовлена ​​низьким рівнем цукру в крові. Якщо у вас діабет, нудота може виявитися тривожним сигналом, тому рівень цукру в крові слід так чи інакше підтримувати на максимальному для вас рівні.

Постійна нудота, що супроводжується блювотою, небезпечна тим, що може привести до недостатнього надходження поживних речовин і обезводнення організму. Намагайтеся побільше пити - потроху, але часто. Пийте фруктові соки і, звичайно, воду (пити молоко на цьому етапі ще зовсім не обов'язково). Дуже рекомендуються сир, йогурт і всі продукти, які містять кальцій. Якщо у вас більше трьох нападів блювоти в день, відвідайте лікаря і переконайтеся в тому, що ви не зневоднені. Більшості жінок вистачає "резервів" організму, щоб підтримувати харчування ембріона, незважаючи ні на яку нудоту. Дивно, але статистика свідчить, що вагітність, супроводжувана ранковою нудотою, протікає більш сприятливо, ніж при відсутності нудоти. Може бути, це спостереження втішить вас при черговому нападі ранкової блювоти.

І на закінчення: той факт, що ви перебуваєте на ранньому терміні вагітності, не скасовує для вас можливості підчепити шлунковий грип чи інше не пов'язане з вагітністю захворювання, що супроводжується нудотою. Якщо нудота стає нестерпною, обов'язково виключіть такого роду діагноз.

Харчування та збільшення ваги

Під час вагітності надзвичайно важливо правильно харчуватися. Найкраще взяти направлення до дієтолога і спільно з ним розробити ваш денний раціон. Або, призначивши окрему зустріч з лікарем або акушером, підібрати відповідну вашим потребам дієту. Ви можете запитати: "Чому б просто не заглянути в яку-небудь книгу про вагітність і не запозичити стандартну дієту?" Відповідь проста: не всяка вагітність виявляється "стандартною". Відчуття, пов'язані з вагітністю, стан здоров'я, стиль життя у кожної жінки індивідуальні. Отже, і оптимальний раціон не може бути єдиним для всіх.

Головний порок більшості сучасних систем харчування вагітних - в тому, що вони пред'являють занадто багато вимог. Вони дуже категоричні і безапеляційні, щоб звичайна вагітна жінка - працююча, підвладна стресам, що страждає від нападів нудоти - могла їм слідувати. Одне загальне місце більшості рекомендацій - "ніякого бутербродного харчування і лише екологічно чисті продукти". Однак сучасним вагітним жінкам "ніщо людське не чуже". Якщо ви час від часу дозволяєте собі з'їсти гамбургер, шоколадний батончик або пакетик картопляних чіпсів, це не призведе до відхилень у розвитку плоду. Якщо, застрягши в багатогодинній пробці, ви що-небудь пожуєте - хай навіть не сендвіч з сільським курчам, вигодувані натуральними екологічно чистими продуктами, - це все-таки краще, ніж нічого. А що робити з рекомендаціями пити побільше молока, якщо у вас алергія на молочні продукти? А якщо ви дотримуєтеся вегетаріанства (багато вегетаріанців не їдять ні молочних продуктів, ні яєць)? А раптом у вас інші харчові алергії, або діабет, або анемія, або ви проходите курс лікування, несумісний з будь-якими продуктами харчування?

Збільшення ваги також надзвичайно індивідуальне. Що якщо ви ще до вагітності почали боротися з надмірною вагою? Або вам взагалі властиві проблеми з травленням?

Підсумовуючи все вищесказане, можна стверджувати, що харчування під час вагітності дуже серйозна проблема, щоб вирішувати її за допомогою книг. Вік, вага, перенесені раніше захворювання, особливості протікання вагітності - від усього цього залежить харчовий і вітамінний раціон вагітної жінки. До того ж протягом вагітності дієта може потребувати змін. Так що зверніться до фахівця-дієтолога або до акушера. І постарайтеся не хвилюватися!

Що ж стосується ваги - так, ви, звичайно, їсте "за двох", але пам'ятайте: ваш малюк при народженні чи буде важити більше 4,5 кг (відомі, звичайно, випадки народження дітей більшої ваги, але таке все ж відбувається дуже рідко!). Реалістичний план харчування і стратегію контролю за вагою вам потрібно буде розробити спільно з лікарем. Не розглядайте вагітність як привід до гастрономічного розгулу. Занадто велике збільшення ваги ускладнить повернення до нормального стану після пологів, а може спричинити за собою і інші неприємності, такі як підвищення тиску або діабет вагітних, а також може посилити проблеми, пов'язані із затримкою рідини в організмі.

Гімнастика і фізичні вправи

Гімнастика та фізичні вправи важливі, але в помірних кількостях. Ваш лікар або акушер найкраще розсудить, який вид фізичної активності вам підходить. Деяким жінкам рекомендують збільшити активність і додати навантаження, іншим доведеться їх знизити. Існують хороші програми аеробіки, розроблені спеціально для вагітних жінок. Вони орієнтовані на потрібні групи м'язів, фізичне навантаження належним чином збалансоване. Один з головних плюсів занять шейпінгом під час вагітності в тому, що вони краще підготують вас до фізичних зусиль, які вас чекають під час пологів. Що б ви не вибрали, краще за все займатися під наглядом тренера або інструктора з аеробіки, який зуміє підібрати потрібні вправи і не допустить, щоб ви якось собі нашкодили.

Можливі ускладнення

У тому випадку, якщо під час першого триместру щось йде не так, можливі два основні сценарії: невиношування або позаматкова вагітність. Якщо ви виявите у себе один з тих симптомів, про які мова піде нижче, негайно зателефонуйте своєму гінекологу, а ще краще викличте швидку допомогу.

Загроза переривання вагітності

Невиношування може бути викликано різними причинами. Деякі дослідження свідчать про те, що близько 60% всіх викиднів під час першого триместру пов'язані з генетичними відхиленнями. Таким чином ваше власне тіло займається "генною інженерією", позбавляючись від неправильно сформованого ембріона. Більше 90% жінок, які перенесли одиничний викидень, надалі добре народжують. Професійний досвід показує, викидень у першому триместрі діагностується саме як ускладнення вагітності, але зовсім не як показник безплідності. Перед новою спробою завагітніти варто почекати від трьох до шести місяців.

Ризик невиношування збільшується з віком вагітної. У жінок до 30 років він складає 10%, після 45 - зростає до 50%. Після двох викиднів краще призупинити спроби завагітніти і пройти діагностичні тести, щоб зрозуміти, з чим пов'язане переривання вагітності. Серед можливих причин невиношування на цьому етапі - гормональна недостатність, що перешкоджає розвитку плоду, аномалії в будові матки, генетичні збої, резус-конфлікт.

Втім, причини нерідко так і залишаються невідомими, а жінка благополучно виношує третю вагітність. Після двох викиднів залишається 70%-ва ймовірність того, що третя вагітність пройде без патологій. Дуже важливо, щоб жінки знали про досить високу ймовірність викидня у першому триместрі вагітності, були до нього готові і не впадали в паніку. Викидні повторюються лише у незначної кількості жінок; якщо у вас був один викидень, ймовірність того, що наступна вагітність виявиться успішною, дуже велика.

Головний симптом загрози переривання вагітності - кровотеча. Однак важливо пам'ятати, що не всяка кровотеча свідчить про загрозу викидня. Тим не менше, хоча деякі кров'янисті виділення на ранньому терміні вагітності зустрічаються досить часто, їх все-таки не можна віднести до норми. При сильній кровотечі, що вимагає частої зміни прокладок для рясних виділень, потрібно негайно повідомити лікаря. Кровотеча, як правило, супроводжується й іншими симптомами: коліками, болем у животі, підвищенням температури, слабкістю, часом блювотою. У крові можуть потрапляти згустки. Ви також можете помітити незвичайний запах.

Можливі інші типи кровотечі: коричневі одномоментні або безперервні виділення з піхви, або незначні кровотечі, що супроводжуються різким болем у животі або плечах. Нарешті, якщо незначна кровотеча не припиняється більше трьох днів, це поганий симптом.

Сильна кровотеча і коліки між кінцем другого і кінцем третього місяця - класичні симптоми загрози переривання вагітності. Різкий біль у животі, що не супроводжується кровотечею, - теж тривожний сигнал. Кровотеча може досягати такої інтенсивності, що доводиться міняти кілька прокладок протягом години. Можуть з'явитися густі виділення - темно-червоні згустки, схожі на маленькі шматочки сирої яловичої печінки. Іноді бувають сірі або рожеві виділення. У першому триместрі про загрозу невиношування може свідчити і постійна незначна кровотеча або не дуже сильний біль у животі.

У лікарні лікар зможе сказати, чи справді йдеться про загрозу невиношування, і якщо це так, то як далеко зайшов процес. Він зробить обережне обстеження органів черевної порожнини, може призначити УЗД.

Позаматкова вагітність

Позаматкова вагітність наступає, коли плід не імплантується в порожнину матки, а починає розвиватися в фаллопієвій трубі. Це дуже небезпечно. У разі розриву труби може виникнути загроза життю. Класичні симптоми позаматкової вагітності - сильний біль в животі або в боці. Біль може початися як тупа і ставати все сильніше. Часто зустрічається також біль у шиї та плечах. Поряд з болем у вас може бути також кровотеча менструального типу, але біль є основним симптомом.

Проблема позаматкової вагітності полягає в тому, що жінки часто не усвідомлюють, що вагітні, до появи цих симптомів. Так що якщо ви прагнете завагітніти або просто не захищаєтесь, при появі незрозумілого болю в животі як можна швидше зверніться до лікаря!

Більше за інших ризику позаматкової вагітності схильні ті жінки, які:

- встановили внутрішньоматкову спіраль;

- перенесли будь-які інфекційні захворювання тазових органів;

- перенесли операції в черевній порожнині (спайки можуть заблокувати труби і перешкоджати просуванню яйцеклітини);

- вже перенесли позаматкову вагітність;

- завагітніли з медичною допомогою, коли гамети або ембріони були введені в фаллопієві труби.


Якщо у вас з'явилися вищеописані симптоми або підозра на позаматкову вагітність, негайно зверніться до лікаря або викличте "швидку". Лікар перевірить, чи збільшився у вас в крові рівень вмісту гормону хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ) (збільшення рівня ХГЛ свідчить про настання вагітності). Вам зроблять УЗД, щоб дослідити стан матки і фаллопієвих труб. При підтвердженні позаматкової вагітності потрібно негайна операція. Післяопераційний реабілітаційний період займе принаймні тиждень. Зазвичай після цього жінки можуть нормально завагітніти. Перед наступною спробою краще перечекати принаймні два цикли. Якщо у вас збереглася тільки одна фаллопієва труба, вона відновиться після операції, і регулярні овуляції відновляться.

загрузка...